Niejedzenie po godzinie 18 to mit!

Wiele diet odchudzających i "genialnych" porad mówi nam, że nie powinnyśmy jadać posiłków po godzinie 18. Dla większości z nas postępowanie takie kończy się jednak nie ubytkiem wagi, ale wręcz jej wzrostem. Dlaczego tak się dzieje?


Dietetycy i lekarze podkreślają, że ostatni posiłek przed snem powinno zjeść się nie wcześniej niż na 2-3 godziny przed zaśnięciem. Pozwoli nam to bowiem zachować stały poziom cukru we krwi i rano obudzić się bez poczucia wilczego głodu. Dietetyczna kolacja powinna być więc spożywana przed godziną 18 jedynie wtedy, gdy kładziemy się spać o godzinie... 20 lub 21. Jeżeli zasypiamy później, niejedzenie po godzinie 18 sprawi jedynie, że nasz organizm nie będzie mieć co trawić i w obawie przed kolejnymi chwilami głodu, zacznie magazynować tkankę tłuszczową nawet wtedy, gdy nie będziemy jeść zbyt dużo.

Warto więc pamiętać, że z dietetycznej kolacji nie powinno się rezygnować ani jeść jej wcześniej niż na 2-3 godziny przed snem. Posiłek ten jest bowiem tak samo ważny jak obiad czy śniadanie, gdyż dzięki niemu nie stajemy się wygłodniali o poranku. Ponadto poprawia on metabolizm, gdyż organizm przyzwyczajony do regularnego otrzymywania kolejnych porcji kalorii, nie czuje potrzeby ich wolniejszego spalania ani konieczności dalszego odkładania tkanki tłuszczowej. Co więcej, nasze ciało pewne, że nie będzie głodować, zaczyna stopniowo korzystać z nagromadzonych przez lata zapasów tłuszczu i spalać je, wiedząc, że nie są one już potrzebne. Jedzenie kolacji o odpowiedniej porze pomoże więc nam szybko pozbyć się nadwagi i utrzymać szczupłą sylwetkę.