Alergia

Alergia stanowi patologiczną reakcję organizmu na kontakt z konkretną substancją, która dla danej osoby jest alergenem. Organizm reaguje wytworzeniem stanu zapalnego w odpowiedzi na kontakt z czynnikiem uczulającym. 
Alergia może przyjmować różne postacie. Wziewna jest podrażnieniem układu oddechowego przez alergeny, wśród których można wymienić pyłki roślin, kurz, roztocza lub sierść zwierząt. Objawy alergii wziewnej to najczęściej męczący katar i uczucie ciągle zatkanego nosa, jak również zapalenie spojówek, intensywne łzawienie i swędzenie oczu, suchy kaszel nasilający się w nocy i nad ranem. Częstym objawem alergii wziewnej jest także uczucie duszności i ucisku w klatce piersiowej. Nieleczona alergia wziewna może skutkować wystąpieniem astmy, warto więc wszelkie objawy zgłaszać lekarzowi i dotrzeć do źródła patologicznych reakcji organizmu.

Alergia pokarmowa jest odpowiedzią organizmu na spożytą substancję, która dla danej osoby jest alergenem. Reakcje charakterystyczne dla tego rodzaju alergii to wysypka, świąd skóry oraz nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego - wzdęcia, biegunka lub zaparcia. Jedną z często występujących alergii pokarmowych jest nietolerancja glutenu. Zawarte w zbożach białko wywołuje nieprawidłowe reakcje układu pokarmowego, a w skrajnych przypadkach uszkadza jelita, jak w przypadku choroby trzewnej, zwanej celiakią. W celu wykrycia składnika, wywołującego uczuleniową reakcję należy zastosować dietę eliminacyjną, która umożliwi odkrycie alergenu i wyeliminowanie go z diety.
Alergia kontaktowa jest reakcją skórną na kontakt z alergenem. Na skórze w miejscu styczności z alergenem pojawiają się wypryski, którym towarzyszy uczucie intensywnego swędzenia. Podobnie jak w przypadku innych alergii, unikanie kontaktu z alergenem wydaje się najlepszym rozwiązaniem.
Podsumowując można stwierdzić, że alergeny są wszechobecne, a wrażliwość na nie zależy od osobistych predyspozycji dane osoby. Uważna obserwacja własnego organizmu jest najwłaściwszą drogą do rozpoznania czynnika, który wywołuje niepożądane reakcje i wyeliminowania go.