Sprawdzaj swoją wagę

Sprawdzaj swoją wagę

Nadwaga została już nazwana jedną z głównych przypadłości XXI wieku. Niehigieniczny tryb życia, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta oraz stres potrafią w destrukcyjny sposób oddziaływać na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Jednym z wyznaczników zdrowego ciała jest waga ciała - powinna mieścić się w granicach normy - czyli nie być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Dla każdego organizmu wartość właściwej wagi będzie różna, zależna od płci, wieku oraz wzrostu.

Do wyznaczenia granic zalecanej wagi używa się wskaźnika BMI (Body Mass Index). Wartość BMI wynosząca poniżej 18, 5 wskazuje na niedowagę, do 25 na wagę prawidłową, wartość między 25 a 30 to nadwaga, natomiast powyżej 30 punktów oznacza otyłość, będącą wskazaniem do leczenia.

W jaki sposób wyliczyć BMI? Najprostszy wzór zakłada podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach (nie w centymetrach). W internecie można znaleźć kalkulatory, które nie tylko przeliczą ten wskaźnik za nas, ale także uwzględnią takie parametry jak: wiek a także płeć osoby, której dotyczy oznaczenie.

Wskaźnik BMI w większości przypadków opisuje się się jako rzetelną metodą określenia, czy nasza waga mieści się w granicach rekomendowanych norm. Nie znajdzie on jednak zastosowania w przypadku ludzi intensywnie uprawiających sporty - dla kulturysty wskaźnik może oznaczać otyłość, podczas gdy rzeczywista zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie nie przekracza kilku procent.