Jak współcześnie leczy się alkoholizm?

Jak współcześnie leczy się alkoholizm?

Alkoholizm to okropna choroba o charakterze także psychicznym, która zaczyna się zwykle niewinnie - bo też nie każdy, kto raz na jakiś czas wypije sobie piwko lub wybierze się na zakrapianą imprezę zostaje od razu alkoholikiem. Jest to fakt, ale w przypadku uzależnieniem od alkoholu mamy do czynienia z ewidentnym brakiem silnej woli, umiejętności powstrzymania się od picia w nieodpowiednim momencie, a wypicie lampki dobrego trunku do obiadu nie może się skończyć tak niewinnie - osoba wpadająca w alkoholizm pije do momentu, aż zdoła zasnąć.

Fizyczny pociąg do alkoholu nie jest tak silny jak psychiczne uzależnienie. To nie konieczność spożywania alkoholu ze względu na mocno drżące ręce czy kaca zmusza nas do sięgnięcia po alkoholowe trunki - dzieje się tak, bo poszukujemy w kolejnej butelce wina najlepszego remedium na wszystkie swoje dolegliwości - zarówno te o podłożu fizycznym, jak i te o podłożu psychicznym. Z tego powodu kiedy chodzi o alkoholizm leczenie jest sprawą niezwykle złożoną i wymaga przede wszystkim nakłonienia alkoholika na podjęcie terapii, by zdał sobie sprawę ze swojego problemu i uświadomił sobie, że poprzez swoje uzależnienie niszczy życie nie tylko sobie, ale również swoim najbliższym.

W przypadku prowadzenia leczenia alkoholików dobrze jest też podjąć kroki ku ich fizycznemu uzdrowieniu. USG brzucha pozwoli zbadać stopień stłuszczenia wątroby czy innych jej odchyleń od normy, które są standardem przy chorobie alkoholowej. W przypadku prowadzenia terapii uzależnienia od alkoholu najistotniejsza jest terapia psychologiczna. Uzależniony musi zrozumieć, że ma pewien problem i sam sobie uświadomić, że alkohol nie rozwiąże żadnych jego problemów, a wręcz przeciwnie - tylko je spiętrzy. Od tego momentu można podjąć konstruktywne leczenie alkoholika które trwa całe jego życie.