Prawdy i mity na temat trądziku

Prawdy i mity na temat trądziku

Trądzik jest chorobą, wokół której narosła cała masa legend. W artykule przedstawimy informacje zarówno o najpopularniejszych mitach, jakie powstały wokół tego problemu, jak również o faktach, które należy potraktować bardzo poważnie.

Trądzik - zmora młodzieży

To jeden z najpopularniejszych mitów, jaki krąży wokół trądziku. Wprawdzie schorzenie to dotyczy około 80% nastolatków, jednakże nie jest ona wyłącznie zarezerwowana dla tej grupy osób. W dużej mierze i coraz częściej dotyka ona osoby po 30 roku życia, skutecznie komplikując i uprzykrzając życie.

Dyskomfort psychiczny

Prawdą jest, że choć trądzik nie jest chorobą, powodującą duże dolegliwości natury fizycznej, jest on poważnym problemem zarówno estetycznym, jak również psychicznym, który może powodować wiele perturbacji. Jednym z najgroźniejszych, za to prawdopodobnych i bardzo możliwych stanów towarzyszących chorobie jest depresja oraz olbrzymi dyskomfort psychiczny. Dlatego też nie powinniśmy bagatelizować problemu, który naprawdę może prowadzić do poważnych problemów.

Trądzik jest chorobą zakaźną

To powszechny mit, który pojawia się od wielu lat. Trądzikiem NIE DA się zarazić od innych, a bakterie, które go wywołują znajdują się we florze bakteryjnej także osób zdrowych.

Zła dieta prowadzi do trądziku

I tak i nie. Mimo panującej powszechnie opinii, przyczyną powstawania trądziku nie jest nasze odżywianie, a nieprawidłowości w sposobie rogowacenia ujść mieszków włosowych. Dieta może jedynie w przypadku niektórych osób nasilić zmiany trądzikowe, choć najnowsze badania dowodzą, że nie dotyczy to dużej grupy osób y których występują zmiany trądzikowe, a tylko niewielkiego odsetka chorujących. U niektórych osób odnotowuje się wzmożenie zmian skórnych po zjedzeniu pokarmów tłustych, ostro przyprawionych, lub też po zjedzeniu czekolady. Zjawisko to jest jednak rzadkie, występujące jedynie u niewielkiej liczby osób dotkniętych tą chorobą.

Prawdą jest natomiast, iż odpowiednia dieta zbilansowana i bogata przede wszystkim w witaminy A oraz witaminy z grupy B może zmniejszyć wydzielanie się łoju, zatem korzystnie wpłynąć na kondycję oraz wygląd naszej cery.

Słońce i solarium to najlepsze lekarstwa na trądzik

To mit, który mocno zadomowił się w umysłach wielu ludzi. o prawda słońce i solarium wspomagają leczenie trądziku, ale tylko chwilowo i co ważne, wysuszając skórę. Jednak proces nadmiernego wysuszenia skóry jest powodem wzmożenia wydzielania się łoju, co jest błędnym kołem. Nie należy jednocześnie zapominać, że nadmierne eksponowanie skóry na słońcu może prowadzić do znacznie groźniejszych problemów ze skórą, niż trądzik - również groźnego czerniaka!

Intensywne mycie twarzy wyleczy trądzik

To mit, w który wierzy bardzo dużo osób cierpiących z powodu chorób skóry. Częste, nadmierne i zbyt dokładne mycie twarzy preparatami podrażniającymi skórę jest przyczyną nadmiernego wysuszenia skóry oraz wydzielania nadmiernej ilości sebum, co z kolei wpływa na pogorszenie się kondycji skóry. Nie można jednak zapominać, że prawidłowa higiena to sprawa kluczowa, w związku z czym twarz należy myć dwa razy w ciągu dnia, najlepiej przy użyciu odpowiednich żeli antybakteryjnych i anty trądzikowych i ciepłej wody.

Trądzik? Tego się nie leczy

Zdanie to jest oczywiście nieprawdą. Trądzik, którego się nie leczy może doprowadzić do poważnych nieodwracalnych zmian na skórze. Zmiany trądzikowe pozostawione same sobie nie znikają, a wręcz nasilają się, powodując coraz większe problemy. W konsekwencji mogą zostać po nich nieestetyczne bruzdy i blizny. Przydatne mogą okazać się odpowiednie suplementy diety oraz leki przeciwtrądzikowe, jednak tak jak w przypadku każdego schorzenia, zaleca się wizytę u specjalisty w celu leczenia zmian. Tylko pod profesjonalną opieką lekarza możemy pokonać zaawansowany trądzik.

Hormony działają na nasilenie zmian trądzikowych

Stwierdzenie powyższe jest faktem. Zwykle zmiany skórne wzmagają się pod koniec cyklu miesiączkowego, czyli tuż przed pojawieniem się menstruacji.

Podobne zmiany zaobserwować można w trakcie ciąży - u jednych kobiet ciąża może spowodować całkowite ustąpienie zmian, u innych wręcz odwrotnie - poważne zaostrzenie trądziku. Przyczyną tego stanu rzeczy są zmiany hormonalne.