Nowotwór piersi – przeciwdziałanie i leczenie

Nowotwór piersi – przeciwdziałanie i leczenie

Nowotwór piersi to szczególnie niebezpieczny nowotwór stanowiący najczęstszą pośród kobiet przyczyną śmierci związanych z chorobami nowotworowymi. Jego stosownie rychłe wykrycie daje natomiast szansę na skuteczne uleczenie, dlatego tak kluczowa jest profilaktyka.

Zapobieganie rakowi piersi

Doradza się, by każda kobieta bez wyjątku, która znajduje się powyżej 20 roku życia, w indywidualny sposób i z dochowaniem odpowiedniej systematyczności, kontrolowała swoje piersi. Odnośnie kobiet w wieku rozrodczym, takie badanie najstosowniej jest wykonywać 2-3 dni po tym jak zakończy się krwawienie, tymczasem w przypadku kobiet po klimakterium samokontrola piersi należałoby wykonywać raz w miesiącu, najlepiej w ściśle ustalonym jego dniu (np. 1-ego lub 10-tego dnia miesiąca).

Samokontrola pod kątem wczesnego rozpoznawania nowotworu piersi bazuje nie wyłącznie na monitorowaniu czy nie pojawiły się zmiany w formie zauważalnych wypukłości albo anomalie w zabarwieniu skóry piersi czy też brodawki, ale także czy węzły chłonne pod pachami nie uległy powiększeniu albo także czy po naciśnięciu brodawki nie wydziela się z niej krwista albo surowicza wydzielina. Te wszystkie anomalie mogą być wynikiem nowotworu piersi i z tej przyczyny ich wczesne namierzenie zwiększa szanse na pomyślność w kuracji.

Z wyłączeniem klasycznego, indywidualnego badania piersi można wyodrębnić ponadto badanie USG piersi i mammografię. Badanie USG doradzane jest młodym kobietom pomiędzy 25, a 40 rokiem życia i powinno się je przeprowadzać raz na 2 lata. Jest tak dlatego, że piersi u młodych kobiet składają się przede wszystkim z tkanki gruczołowej co uefektywnia badanie ultrasonografem. Tymczasem mammografia (czyli prześwietlanie piersi przy użyciu promieni rentgenowskich) powinna być wykonywana przez kobiety po 40 roku życia, ponieważ podówczas piersi kobiety składają się w tym przypadku już przede wszystkim z tkanki tłuszczowej. Mammografię także powinno się wykonywać przynajmniej raz na 2 lata by w porę odnaleźć wszystkie odchylenia.

Leczenie nowotworu piersi

Jeżeli w trakcie któregokolwiek z badań okaże się, że w piersiach wytworzyły się anomalie nowotworowe, kluczowe jest wykorzystanie odpowiedniej możliwości leczenia. Zależy ona nie wyłącznie od stadium dojrzałości, ale również od typu nowotworu. Najważniejsze z nich to leczenie operacyjne, chemioterapia i radioterapia.

Najbardziej rozpowszechnioną metodą leczenia raka piersi jest leczenie operacyjne. Jego efektywność klasyfikuje się na mniej więcej 70%. W wypadku optymalnej precyzji zabiegu oraz optymalnie wcześnie wykonanego zabiegu można mieć nadzieję, że nie będzie powikłań oraz przerzutów, co spotęguje prawdopodobieństwo na przeżycie w przeciągu 5 lat po operacji.

Chemioterapia, czyli terapia raka piersi przy pomocy optymalnie rozplanowanych substancji przeciwnowotworowych może być stosowana na licznych stadiach choroby. Po pierwsze znajduje ona zastosowanie przed operacją (chemioterapia przedoperacyjna) w przypadku kiedy anomalia nowotworowa jest spora (powyżej 5 centymetrów), a komórki nowotworowe pojawiły się także w węzłach chłonnych. Po drugie, wykorzystuje się ją dodatkowo jako uzupełnienie po leczeniu chirurgicznym (chemioterapia uzupełniająca). Ma ona podówczas zadanie zniszczenie komórek nowotworowych, które pojawiły się w następnych narządach. Chemioterapię wykorzystuje się również przy kuracji wysoko rozwiniętego stadium nowotworu piersi z potężnymi przerzutami. Ma to na celu minimalizowanie ryzyka rozwoju nowotworu i przedłużenie życia.

Radioterapia z kolei polega na napromieniowaniu obszaru, gdzie też znajdował się nowotwór, a także pobliżu węzłów chłonnych. Wykorzystuje się w tym celu promieniowanie jonizujące. Radioterapia to technika terapii nowotworu piersi w sytuacji raka inwazyjnego, który spowodował konieczność zastosowania mastektomii lub też podczas gdy istnieje duże ryzyko wznowienia nowotworu w związku z obecnością komórek nowotworowych w przynajmniej 4 węzłach chłonnych.