Jak leczyć trądzik

Jak leczyć trądzik

Jak leczyć trądzik - oto pytanie, które z pewnością stawiało sobie większość osób i które dotyczy kolejnych pokoleń młodzieży oraz ludzi dorosłych. Bowiem chociaż z pozoru może wydawać się, że jest to dość błaha dolegliwość, okazuje się ona uciążliwa w leczeniu i przysparzająca mnóstwa cierpienia, powodowanego silnym dyskomfortem psychicznym.

Pierwszą i kluczową sprawą, którą należy sobie uświadomić podczas walki z trądzikiem, jest fakt, że trądzik koniecznie TRZEBA LECZYĆ. Nieleczony, zazwyczaj staje się prawdziwym koszmarem. To choroba, która wymaga konsultacji u dermatologa i pomocy profesjonalisty - lekarza dermatologa.

Tylko za pomocą odpowiedniego leczenia uda się uniknąć nieestetycznych i trwałych zmian skórnych, jak na przykład blizny, lub przebarwienia.

Zabiegi wykonywane w domu

Dobrym rozwiązaniem jest, jeśli konsultację z lekarzem połączysz z domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Należy jednak pamiętać, że poprzestanie wyłącznie na kosmetyce realizowanej w domu przy zaawansowanych zmianach skórnych, nie przyniesie pożądanych rezultatów. Można zatem stosować je przede wszystkim w przypadku łagodnej i niezaawansowanej postaci trądziku. Jeżeli stopień zaawansowania choroby jest znaczny, wtedy konieczna staje się wizyta u dermatologa.

Jak leczyć?

Im trądzik jest bardziej zaawansowany, tym trudniejsze jest leczenie. Lekarz dermatolog dobierze właściwe leki, zwłaszcza zaś preparaty posiadające w swym składzie izotretinoinę. Preparaty tego typu złuszczają martwy naskórek oraz doskonale regulują pracę gruczołów łojowych.

Podczas procesu leczenia, przede wszystkim nie należy zniechęcać się brakiem szybkich rezultatów. To proces długotrwały, który wymaga cierpliwości i systematyczności, jednak wysoce skuteczny, pod warunkiem iż będziemy ściśle przestrzegać zasad leczenia. 

Istnieją dwa główne sposoby leczenia trądziku:

- miejscowe - przy niewielkich i łagodnych oraz średnich zmianach. W tym przypadku stosuje się kremy, maści, żele i różnego typu preparaty do użytku zewnętrznego - nakładane bezpośrednio na wypryski. 

- leczenie ogólne - za pomocą preparatów doustnych. To leczenie, stosowane podczas nasilonych zmian trądzikowych.

Dobrym rozwiązaniem jest, by poza leczeniem typowo dermatologicznym zastosować także różnorodne profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Wysoce skuteczny jest na przykład peeling medyczny, mikrodermabrazja, czy też - jeżeli jest taka konieczność - usuwanie blizn za pomocą zabiegów laserowych.

Podczas leczenia trądziku, należy pamiętać iż absolutnie nie wolno wyciskać, czy też gnieść zmian trądzikowych. Skutkiem tego rodzaju praktyk będą wyłączne szpecące blizny i pogłębienie zmian oraz rozszerzenie stanu zapalnego skóry. 

W pielęgnacji dobrze sprawdzają się łagodne preparaty apteczne, dodatkowo twarz należy myć delikatnymi, antybakteryjnymi żelami i piankami, które nie będą dodatkowo podrażniać. Umytą twarz powinno się też przetrzeć tonikiem bezalkoholowym, zaś na koniec wklepać w twarz delikatny krem nawilżający. Dobre rezultaty przynosi ponadto stosowanie maseczek i peelingów oczyszczających na skórę twarzy, jednak nie częściej niż raz, lub dwa w tygodniu.