Alergia na mleko

Alergia na mleko

Kiedy byliśmy mali nasze mamy pilnowały byśmy pili mleko, które - jak wiemy - jest źródłem wielu witamin. Okazuje się jednak, że nie wszystkim mleko służy. Niektórzy z nas mogą być na nie uczuleni.

Warto pamiętać, że alergia na mleko, to nie to samo co jego nietolerancja. Nietolerancja dotyczy cukru zawartego w mleku, czyli laktozy i wiąże się z zaburzeniem jej trawienia. Nietolerancję możemy poznać po bólu brzucha, nudnościach, wzdęciach i biegunce. Natomiast alergia na mleko jest wywołana reakcją układu immunologicznego na białko zawarte w mleku. Objawia się często pokrzywką, swędzeniem albo atopowym zapaleniem skóry, a także kaszlem, katarem i powracającym zapaleniem gardła.

Niestety, jeżeli wykryto u nas alergię na mleko, to skazani jesteśmy na całkowite wykluczenie tego produktu z naszej diety. Musimy przy tym pamiętać, że zakaz obejmuje nie tylko mleko, ale także wszystkie produkty, które są z niego wytwarzane, a więc także sery i śmietany.

Na szczęście dla nas na rynku dostępnych jest wiele substytutów krowiego mleka, takich jak mleko sojowe, ryżowe czy kokosowe, które możemy dodawać do kawy czy płatków śniadaniowych.